A vendéglátásban dolgozók sokszor azt gondolják, csak különcködni akar az, aki felhívja a személyzet figyelmét arra, hogy allergiás valamilyen összetevőre. Így járhatott a 18 éves Shahida Shahid is, aki az Almost Famous (Majdnem híres) nevű étterembe tért be, ahol a pincérnek elmondta, hogy többféle alapanyagra is allergiás, ráadásul asztmája is van.
Ekkor egy csirkés ételt ajánlottak neki az étlapról, azt bizonygatva, hogy ebben nincs semmi olyan alkotóelem, amire allergiás lehetne. A lány hitt az étterem személyzetének, elfogyasztotta az ételt, aztán barátaival tovább indultak a legközelebbi bevásárlóközpontba. Néhány száz méter után azonban Shahidat elfogta a rosszullét.
Először az asztmainhalátorából szippantott, aztán elővette a mindig magánál tartott epi-penjét is, ami tulajdonképp egy adrenalin löket, amivel a legtöbb allergiás reakció lelassítható. Azonban, ezek egyike sem segített, elvesztette az eszméletét. Ekkor hívták ki a mentőket, akik azonnal kórházba szállították. Még három napot élt, aztán belehalt az elszenvedett súlyos agykárosodásba. Soha többet nem tért magához.
Farjana, az unokatestvére, elkeseredetten posztolta ki Facebookon a hétvégén, hogy arra kéri az ismerősöket, imádkozzanak vele, mert szeretné, ha testvére rendbe jönne és újra magához térne. Később a halálát is ő hozta nyilvánosságra:
“Istenhez tartozunk és hozzá térünk meg. Az én csodálatos, briliáns, kedves és szerető unokahúgom eltávozott. Kérek mindenkit, imádkozzatok érte, még mindig nem hiszem el, hogy itt hagyott minket, a szívem tele fájdalommal, hogy elment ebből a világból és nincs többé.”
Azért is keltett ekkora közfelháborodást ami történt, mert nemrég fogadtak el egy, minden EU tagországra vonatkozó, új törvényt, amelyben az éttermeket kötelezik arra, hogy 14 különbözőféle alapanyagot mindenképpen tüntessenek fel az étlapjaikon, ha használják azokat az ételek elkészítése közben. Ezek azok a hozzávalók, amik a leggyakrabban váltanak ki allergiás reakciót azoknál, akik ételallergiában szenvednek. Listára felkerült: a glutén, a hal, a kagyló, a tojás, a mogyoró, bármilyen egyéb mogyorószármazék, szója, tej, zeller, mustár, szezámmag, kén-dioxid, a csillagfürt és a puhatestűek.
Az éttermek csak egy újabb kellemetlenségnek tartják, hogy ezeket az információkat mindenhol fel kell tüntetniük, de, talán ez az eset felnyitotta a szemüket és ráébredtek arra, hogy ez most már nem csak egy különc viselkedés, sőt, nem is igazán ritka, hiszen egyre több az allergiások száma évente. Nagyon fontos, hogy ne csak a boltban kapható élelmiszereken legyen pontosan feltüntetve az összetétel, de az éttermi ételekről is lehessen tudni, mit is eszünk, ha betérünk hozzájuk.
Szerintem egyetlen 18 éves sem tehet róla, hogy allergiás és biztos nem jó poén állandó félelemben és készültségben élni. A lány ráadásul tájékoztatta is az étterem személyzetét a problémájáról, amit szerintem ők nem vettek elég komolyan. Ezért kellett ennek a fiatal lánynak az életével fizetnie.
Ti mit tennétek ilyen helyzetben? Hogy készítitek fel, ha van allergiás gyerek a családban?
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: