Te mire lennél képes, ha elrabolnák a gyerekedet?

“Egy véget nem érő rémálom, amin két éve keresztülmegyek.” – nyilatkozta az anya, akitől saját férje rabolta el pici, alig 15 hetes gyermekét. Vajon mit tehet az angol jogrendszer ez ellen? Egy tragikus, kétségbeejtő történet!
 

Mindig, ha két szülő háborúban áll, a gyerekek szívják meg. Így történt ez a 15 hetes kis csöppséggel is. Maher Belaid egy tanulságos leckét akart tanítani a feleségének, a lengyel származású Mal Szymanovicznak. Amikor a szokásos hétvégi bevásárlásukat tartották az anya elment ruhákat nézni a kicsinek, a férje meg azt mondta, elmennek a picivel és iszik egy kávét. Azonban legközelebb már csak akkor hallott a férfi felől, amikor az megérkezett Líbiába, a családjához. 

Ez 2012-ben történt. Azóta a kétségbeesett és tehetetlen anya ki van szolgáltatva a férjének és családjának. Csak percekre láthatja a babáját, a sykpe képernyőjén keresztül, de van, amikor ezt is megtagadják tőle és az sem hatja meg őket, hogy könnyek között könyörög nekik az asszony. A férfi nemrég visszatért Angliába, ahol rögtön le is tartóztatták, azonban a kicsit nem hozta magával. Az anyjánál hagyta, aki az elmúlt két évben nevelte és elérte, hogy kislány a nagyanyját hívja mamának. 

Eközben a valódi anyja kétségbeesésében a miniszterelnökhöz fordult, egy nyílt levélben, amiben hangot adott nyomorúságának, kilátástalanságának és zokogva kérte az embereket, hogy találja meg őt az, aki képes segíteni ebben a bonyolult helyzetben, aki eléri, hogy újra egy család lehessen a lányával. A férj ugyanis erről hallani sem akar. 

Darabokra tört a szívem. Leírhatatlan a fájdalom, amit érzek és az üresség, hogy nem tarthatom őt már ilyen hosszú ideje a karjaimban. Üres vagyok a lányom nélkül, de reményem sincs rá, hogy valaha is újra láthassam. Kérem, kérem segítsenek! Ez olyan lelki és fizikai gyötrelem, távol lenni a kicsikémtől, ami soha nem múlik el. ” – nyilatkozta a tehetetlen anya.

Szymankovicz asszony 2002-ben érkezett Lengyelországból és hamarosan megismerkedett a pizzafutárként dolgozó Belaiddal. Nem sokkal később össze is házasodtak, de hamarosan kiderült, hogy a férfi részéről csak a tartózkodási engedély miatt volt ilyen sürgős az egybekelés. Miután a házasságuk tönkremenni látszott a férfi egyszerűen fogta a kicsit és lelépett vele az országból. El nem tudom képzelni, milyen ördögi erők vezérelhették, milyen nyakatekert gondolatmenet, hogy elszakítson egy 15 hetes apróságot az anyjától, a biztonságból, amihez joga lett volna, hogy szeretetben és anyai törődés mindennapjaiban nőjön fel. 

Az asszony teljesen magánkívül van a mai napig, nem tudja feldolgozni a történteket. Hiszen, igazából, egy ilyen lelki traumát, egy ekkora veszteséget nem is lehet. Még arra is hajlandó lett volna, hogy elutazzon Líbiába és a férfi családjának könyörögjön, hogy adják vissza a gyermekét, de Észak-Afrikában egy nyugati nőnek cseppet sem biztonságos egyedül utaznia, ezért végül lemondott erről a tervéről. 

Továbbra sincs arról hír, hogy lehetőség mutatkozna a kislány, Talia visszaszerzésére, sőt, a férfit sem ítélhették túlságosan hosszú börtönbüntetésre, ami miatt a bíró, aki elítélte, nyilvánosan elnézést kért. Azt nyilatkozta, ha rajta múlna, akkor sokkal-sokkal hosszabb időre kerülne rács mögé a férfi, mert mérhetetlen kegyetlenségre utal a tette. Nem lehet egy anyát megfosztani évekre a gyermekétől, aki lassan már azt sem tudja, ki az a megtört asszony, akit néha-néha lát egy képernyőn keresztül.

Ti mit tennétek egy ilyen helyzetben? Vállalnátok minden kockázatot, még az életetekét is, hogy visszakapjátok a gyereket, vagy beletörődnétek? Lehet valaha úgy új életet kezdeni, hogy közben végig ott motoszkál benned a tehetetlenség, a bűntudat, hogy nem tettél meg mindent? És miért nincsenek törvények, amik hatékonyan képesek megakadályozni, hogy ilyesmi megtörténjen? Nem értem, tényleg nem. 

 
Tovább a blogra »